Veliki kućanski aparati
Veliki kućanski aparatiVrhunska kvaliteta i moderna tehnologija
Mali kućanski aparati
Građevinska oprema
Kupaonica
Alati
Dom
Željeznarija
Elektroinstalacije
Vrt
Kuhinja
Hlađenje i grijanje
Svi proizvodi
Kako izraditi jednostavan betonski stol za terasu

Betonski stol postao je izuzetno popularan u vanjskom dizajnu zbog svoje izdržljivosti, modernog izgleda i jednostavnosti održavanja. Osim što izgleda odlično, izrada betonskog stola je projekt koji možete lako realizirati sami. U ovom vodiču pokazat ćemo vam kako izraditi jednostavan betonski stol za vašu terasu uz osnovne alate i materijale.
Planiranje i priprema
Prije nego što započnete, potrebno je odlučiti o veličini i obliku vašeg stola. Ovisno o prostoru koji imate, stol može biti manji za kavu ili veći za objedovanje. Pravokutni stolovi su najčešći, ali možete se odlučiti i za kvadratni ili okrugli oblik.
Materijali i alati koji su vam potrebni:
- Cementna mješavina
- Voda
- Pijesak
- Šljunak (za veću izdržljivost)
- Drvene ploče ili šperploča (za izradu kalupa)
- Armatura ili metalna mreža (za ojačanje stola)
- Vijci, bušilica i čekić
- Lopatica i gladilica za beton
- Brusni papir (za završnu obradu)
Izrada kalupa za betonski stol
Kalup je osnovna forma u koju ćete izliti beton kako biste oblikovali stol. Kalup možete napraviti od drvenih ploča ili šperploče.
- Mjerenje i rezanje: Prvo izmjerite dimenzije stola i prema tome izrežite ploče za kalup. Ako planirate pravokutni stol, trebat će vam četiri ploče za stranice i jedna veća ploča za dno kalupa. Debljina betonske ploče obično iznosi oko 5-10 cm, ovisno o željenoj čvrstoći.
- Sklapanje kalupa: Pomoću vijaka spojite ploče zajedno, čineći kutove čvrstima i ravnim. Unutrašnjost kalupa treba biti potpuno ravna, kako bi završna površina betona bila glatka. Ako želite, rubove kalupa možete obložiti selotejpom ili silikonom kako biste izbjegli oštre rubove na stolu.
Postavljanje armature
Armatura ili metalna mreža pomoći će ojačati betonsku ploču, sprječavajući pucanje i osiguravajući dugovječnost stola.
- Izrezivanje armature: Izrežite metalnu mrežu ili armaturu tako da bude nešto manja od dimenzija kalupa. To će osigurati da armatura bude potpuno uronjena u beton, bez izvirivanja.
- Postavljanje: Postavite armaturu unutar kalupa, držeći je na sredini tako da bude jednako udaljena od vrha i dna betonske ploče.
Miješanje betona
Za izradu betonske ploče, trebat će vam cementna mješavina, voda, pijesak i šljunak. Preporučujemo korištenje gotove mješavine betona kako biste olakšali proces.
- Miješanje betona: U kantu ili miješalicu za beton dodajte cementnu mješavinu, pijesak i šljunak. Postupno dodajte vodu i miješajte dok ne postignete konzistenciju guste smjese. Beton ne bi trebao biti previše vodenast, jer to može oslabiti strukturu.
- Provjerite konzistenciju: Beton bi trebao biti dovoljno gust da se lako oblikuje, ali ne previše suh da ne možete ravnomjerno izliti smjesu u kalup.
Izlijevanje betona
Sada je vrijeme da ulijete beton u pripremljeni kalup.
- Izlijevanje prvog sloja: Polako ulijte prvi sloj betona u kalup do polovice njegove visine. Zatim lagano protresite kalup ili kucnite po njemu kako biste uklonili zračne mjehuriće koji bi mogli oslabiti strukturu.
- Postavljanje armature: Nakon što ste ulili prvi sloj, postavite armaturu u beton.
- Završno izlijevanje: Nakon što ste postavili armaturu, ulijte preostali beton do vrha kalupa. Ponovno protresite kalup kako biste izravnali smjesu i uklonili eventualne mjehuriće zraka.
- Zaglađivanje površine: Pomoću gladilice zagladite gornju površinu betona kako bi bila što ravnija i glatka.

Sušenje betona
Nakon izlijevanja, beton treba ostaviti da se potpuno osuši, što može trajati između 24 i 48 sati, ovisno o vremenskim uvjetima.
- Pokrijte beton: Preporučuje se da beton prekrijete plastičnom folijom dok se suši kako biste spriječili pucanje uslijed prebrzog isušivanja.
- Provjerite suhoću: Nakon 48 sati možete pažljivo ukloniti kalup. Provjerite je li beton potpuno suh prije nego što nastavite s završnim radovima.
Završna obrada
Nakon sušenja, vrijeme je za završnu obradu vašeg betonskog stola.
- Brušenje rubova: Upotrijebite brusni papir ili brusilicu za zaglađivanje rubova i uklanjanje eventualnih nepravilnosti na površini. Ako želite glatkiji, poliraniji izgled, brusite cijelu površinu.
- Zaštita betona: Kako bi vaš stol bio otporniji na vremenske uvjete i mrlje, preporučujemo da nanesete zaštitni premaz za beton. Premaz će beton učiniti vodootpornim i spriječiti upijanje tekućina.
Postavljanje nogu na betonski stol
Posljednji korak je postavljanje nogu na vašu betonsku ploču. Možete odabrati metalne, drvene ili čak betonske noge, ovisno o željenom stilu.
- Odabir nogu: Metalne noge mogu dati moderan, industrijski izgled, dok će drvene noge pružiti toplinu i kontrast betonu.
- Pričvršćivanje: Pomoću vijaka i bušilice pričvrstite noge na donju stranu betonske ploče. Pazite da su noge pravilno postavljene kako bi stol bio stabilan.

Izrada DIY betonskog stola za vašu terasu može biti jednostavan i zadovoljavajući projekt. Osim što će vam pružiti izdržljiv i moderan komad namještaja, beton je materijal koji se lako održava i prilagođava različitim stilovima uređenja. S nekoliko osnovnih materijala i alata, možete stvoriti jedinstveni stol koji će trajati godinama. Ako trebate savjete o nabavi materijala ili dodatnim tehnikama, slobodno nas kontaktirajte – rado ćemo vam pomoći!