Veliki kućanski aparati
Veliki kućanski aparatiVrhunska kvaliteta i moderna tehnologija
Mali kućanski aparati
Građevinska oprema
Kupaonica
Alati
Dom
Željeznarija
Elektroinstalacije
Vrt
Kuhinja
Hlađenje i grijanje
Svi proizvodi
Kako započeti vrtlarenje: Popis najvažnijih vrtnih alata

Doza prirode djeluje kao melem za dušu. Sad kad sunce ponovno sja i dani postaju duži, nema ništa ljepše od provođenja vremena na otvorenom – bilo da imate veliki vrt, malu terasu ili samo balkon. Vrtlarenje može izgledati kao velik zadatak, osobito ako ste potpuni početnik. No dobra vijest je da ne trebate biti stručnjak kako biste stvorili kutak koji volite.
Upravo zato vam donosimo popis najvažnijih vrtnih alata koji će vam olakšati svakodnevne poslove i pomoći vam da uživate u svom vanjskom prostoru.
Za potpune početnike
Svaki vrt zaslužuje mali makeover nakon duge zime. Kiša, vjetar i hladnoća ostave trag, ali uz nekoliko osnovnih alata, vaš vrt može brzo ponovno zablistati.
- Grabljice – Iako možda djeluju skromno, grabljice su neizostavan alat za svakog vrtlara. Idealne su za skupljanje lišća, grančica i ostalih ostataka. Postoje razne vrste, no za početak je najbolje nabaviti klasične grabljice za lišće.
- Tačke (kolica) – Ako imate veći vrt ili neravan teren, tačke će vam uštedjeti puno vremena i energije. Njima lako prenosite zemlju, alat ili biljni otpad.
- Metla za vrt – Za brzinsko čišćenje staza, terasa ili pločnika. Vrtne metle često su robusnije i imaju čvršće čekinje, a neke možete koristiti i u kući.
- Alat za čupanje korova – Korovi ne samo da kvare izgled vrta, nego i uzimaju hranjive tvari biljkama. Alat za čupanje korova omogućava vam da uklonite biljku skupa s korijenom, što smanjuje šanse da ponovno izraste.

Za ljubitelje travnjaka
Zeleni travnjak je poput tepiha vašeg vrta – savršena podloga za roštiljanje, igru s djecom ili jutarnju kavu na suncu. No za takav izgled treba malo truda i pravi alati.
- Kosilica – Osnova za svaki travnjak. Ovisno o veličini i obliku vašeg vrta, možete birati između električne, akumulatorske ili motorne kosilice. Prava kosilica čini razliku između neurednog i njegovanog travnjaka.
- Vrtno crijevo – U sušnim danima, vašoj travi treba dodatna njega. Dobar sustav navodnjavanja, poput vrtnih crijeva s raspršivačem, pomoći će travi da ostane gusta i zelena.
- Škare za rubove – Daju završni, profesionalni izgled. Idealne su za precizno rezanje rubova uz staze, cvjetnjake i rubove travnjaka.
- Aerator tla – Tajna zdravog travnjaka. Aerator probuši male rupice u tlu kako bi se poboljšala drenaža i prozračila zemlja, što pospješuje rast korijena. Posebno koristan za tvrdo ili glinasto tlo.

Za uzgajivače iz hobija
Maštate o vlastitom povrtnjaku ili voćkama? Ne trebate puno prostora – čak i balkon može biti plodno tlo ako imate prave alate.
- Lopatica (sadilica) – Mali, ali moćan alat. Koristi se za presađivanje biljaka, sadnju lukovica i izradu malih rupa za sadnju.
- Lopata – Za veće zahvate poput prekopavanja gredica ili premještanja zemlje i komposta. Postoje različiti oblici: šiljaste su odlične za tvrdo tlo, dok su ravne idealne za ravnanje i prijenos zemlje.
- Ručna vilica – S njom možete prozračiti tlo, uklanjati korov, nivelirati gredice i miješati gnojivo sa zemljom.
- Sadilica (dibber) – Pomaže u preciznom bušenju rupa za sjeme, sadnice ili lukovice. Jednostavan alat koji znatno ubrzava sadnju.

Za savršeno orezivanje
Neuredne živice i grane mogu narušiti izgled čak i najljepšeg vrta. Redovito orezivanje ne samo da poboljšava estetiku, nego i zdravlje biljaka – uklanjaju se mrtvi i bolesni dijelovi te potiče novi rast.
- Vrtlarske škare – Idealne za precizno odstranjivanje ocvalih cvjetova ili sitnih grana.
- Škare za grane – Postoje dvije vrste: bypass (za žive grane) i anvil (za suhe i tvrde grane). Prave škare štede snagu i čine orezivanje lakšim.
- Rezači grana s dugim drškama – Za teže poslove i dosezanje viših dijelova biljaka. Također dostupni u bypass i anvil varijantama.
- Škare za živicu – Ako imate živu ogradu ili grmlje koje treba oblikovati, ovo je alat za vas. Također korisne za oblikovanje većih trajnica.

Održavanje alata
Kako bi vaši alati dugo trajali, važno je pravilno ih održavati:
- Nakon svake upotrebe očistite alat – blato i zemlja otežavaju kasnije čišćenje, a mogu izazvati i koroziju.
- Suhe metalne dijelove prebrišite uljanom krpom – to će spriječiti hrđanje.
- Oštrice redovito naoštrite – tup alat zahtijeva više snage i manje je siguran za korištenje.
- Pohranite alat na suho i sigurno mjesto – zidni nosači, police ili zatvorene kutije odlični su za organizaciju. Ako nemate šupu, plastična kutija za pohranu može biti idealno rješenje.
Bez obzira jeste li tek zakoračili u svijet vrtlarenja ili već imate iskustva, pravi alati mogu učiniti razliku između napornog posla i ugodnog hobija. Uzmite si vremena, opremite se osnovnim setom i uživajte u svakom trenutku provedenom na svježem zraku – vaš vrt, koliko god velik ili mali bio, postat će vaše omiljeno mjesto za opuštanje.